Jak projektować kalendarz trójdzielny PREMIUM+ - Extrema - zaproszenia ślubne, fotoksiążki, nadruki na koszulkach.

Jak projektować kalendarz trójdzielny PREMIUM+

Przy projektowaniu główki kalendarza trójdzielnego, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów mających wpływ na jakość otrzymanego produktu. Należą do nich między innymi: rozmiar pliku, rozdzielczość, przestrzeń barwna. Poniżej omówimy na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oraz opiszemy najczęściej popełniane błędy.

 

Parametry pliku:

Projekt powinien mieć rozmiar 311x226 mm, rozdzielczość 300 dpi i przestrzeń barwną CMYK. Podany rozmiar jest formatem brutto (całkowitym) ze spadami i fragmentem pliku, który zostanie zawinięty z tyłu główki kalendarza. Rozmiar widoczny netto to: 295x210 mm. Plik produkcyjny powinien być zapisany w formacie pdf.

Paramatrdy do projektowania grafiki.

ZANIM WYŚLESZ PROJEKT SPRAWDŹ CZY:

1. plik ma prawidłowy rozmiar;
2.
rozdzielczość pliku wynosi 300 dpi;
3. projekt jest zapisany w przestrzeni barwnej CMYK;
4.
rok który wpisałeś na główce jest adekwatny do tego, na jaki rok przygotowujesz kalendarz;
5.
nie zaprojektowałeś napisów lub innych istotnych elementów pokrywających się z dziurką do zawieszenia. Dziurka wycięta jest symetrycznie 10 mm od górnej granicy obszaru netto czyli 19 mm od górnej granicy brutto pliku i ma średnicę 6 mm;
6. w pliku produkcyjnym nie jest oznaczona graficznie dziurka;
7.
suma kolorów w ciemnych obszarach projektu nie przekracza 250% (może to powodować utratę szczegółów w pliku, które zleją się w ciemną jednolitą plamę). Zwykle monitory mają ustawiona wysoką jasność i kontrast na poziomie 80, a nawet 90% co oznacza, że pliki względem tego co widzimy na monitorze wydrukują się znacznie ciemniej;
8.
wszystkie warstwy, a w szczególności przeźroczystości, maski i teksty zostały spłaszczone;
9.
nie zastosowałeś cienkich ramek wokół główki kalendarza – sugerowany rozmiar ramki to 10 mm. Pamiętaj, że kaszerowanie (naklejanie) wydruku na tekturę z pianką to ręczna robota, więc tolerancja przesunięcia 1-2 mm jest standardem. Przy ramce 4 mm przesunięcie 2 mm to aż 50% co będzie bardzo widoczne. Przy ramce 10 mm przesunięcie o 2 mm będzie praktycznie niedostrzegalne.

 

Wizualizacja główki kalendarza z infomracjami.

 

PROJEKTUJEMY PLECY KALENDARZA TRÓJDZIELNEGO

Projektując główkę kalendarza często zapominamy, że na końcowy efekt wpływa także to, co znajdzie się na plecach kalendarza trójdzielnego lub jednodzielnego. Wraz z rosnącymi potrzebami Klientów zwiększamy możliwości i warianty nadruku.

 

Kalendarze trójdzielne

 

1. Jeżeli planujemy kolorowy nadruk tylko na stopce kalendarza trójdzielnego to należy przygotować plik w formacie pdf (CMYK) w rozdzielczości 300 dpi w rozmiarze 285x70 mm (całkowita szerokość kalendarza wynosi 296 mm, a wysokość stopki 80 mm, ale ze względów estetycznych sugerujemy pozostawienie 5 mm odstępu od krawędzi pleców i bigi znajdującej się powyżej stopki).

2. Jeżeli chcemy przygotować plecy zadrukowane w całości to należy przygotować plik w formacie pdf (CMYK) w rozdzielczości 300 dpi w rozmiarze brutto 303x656 mm (całkowita szerokość kalendarza netto po docięciu wynosi 296 mm - 4 mm z każdej strony pozostanie odcięte), gdzie na dole będzie się znajdowała stopka o wysokości 80 mm a następnie trzy kalendaria oddzielone bigami o 150 mm.

3. O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja jeżeli chcemy między kalendariami umieścić napisy. Wówczas konieczne jest zwymiarowanie tych miejsc, aby kalendaria rozłożyły się symetrycznie, a kalendarz dało się złożyć. Pomocna w tym celu będzie makieta przedstawiona poniżej.

 

 

Przykre niespodzianki
przy projektowaniu kalendarzy
[czytaj więcej]

Do góry