Niespodzianki przy projektowaniu kalendarzy - Extrema - zaproszenia ślubne, fotoksiążki, nadruki na koszulkach.

Niespodzianki przy projektowaniu kalendarzy

1. Z przyczyn technologicznych każdy plik przed drukiem zamieniamy na mapę bitową w przestrzeni barwnej cmyk i rozdzielczości 300 dpi. Przy konwersji z pliku RGB na CMYK zwykle kolory zmieniają się na mniej intensywne. Projektując w CMYK nie przeglądaj pliku w przeglądarce tylko w programie graficznym, gdyż kolory znacznie odbiegają od tego co otrzymasz na wydruku.

Jak zmieniają się kolory RGB na CMYK.

2. Jeżeli materiałem źródłowym jest plik z programu Corel lub Ilustrator to w wielu przypadkach przy eksportowaniu do formatu PDF mogą wystąpić przekłamania oraz uproszczenia wynikające z nadmiernej ilości wektorów lub stosowania półprzeźroczystości, cieni i masek.

Zmiana propocji projektu zapisanego w PDF.

3. Może nastąpić pogorszenie jakości pliku gdy przy eksporcie z programu Corel lub Ilustrator ustawiliśmy nieprawidłową rozdzielczość mapy bitowej lub zastosowali dużą kompresję pliku. Pamiętaj, że rozdzielczość wyświetlania monitora wynosi 72dpi co jest zbyt małą wartością, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt w druku (to co dobrze wygląda na monitorze niekoniecznie dobrze wyjdzie w druku).

Rozdzielczość 300 i 72 DPI.

4. Eksportując plik z Corela, Photoshopa lub Ilustratora należy pamiętać, aby eksportować go razem z białym tłem, które ma dokładnie format oczekiwanego pliku produkcyjnego czyli 312x224 mm (wyjątek stanowi sytuacja gdy tłem jest mapa bitowa zajmująca 100% obszaru projektu). Jeżeli tego nie zrobimy plik straci pożądane proporcje.

Zniekształcenie pliku PDF.

5. Jeżeli pośrednio stosujemy format przejściowy PDF, to należy pamiętać aby zapisany był z wszystkimi czcionkami zamienionymi na krzywe.

6. Projektując nadruk na plecach kalendarza należy na wstępie podjąć decyzję czy będzie to druk cyfrowy czy offsetowy (jeżeli offsetowy to ważne jest, czy jest to druk w czterech kolorach cmyk czy w kolorach pantone). Zgodnie z tym wyborem należy konsekwentnie odpowiednio projektować. Pozostawiając niektóre grafiki w CMYK, a świecąc płyty drukarskie np. z pantone informacje zaprojektowane w CMYK nie znajdą się na płycie drukarskiej i tym samym nie zostaną wydrukowane. Pamiętaj! Wizualnie na monitorze nie widać różnicy, że twój projekt jest przygotowany w różnych paletach barw!

Nadruk na plecach kalendarza - druk PANTONE i CMYK

Jeżeli projektowałeś zgodnie z instrukcją to na 100% otrzymasz kalendarz spełniający Twoje oczekiwania.

Do góry